• Szkoła pamięta

          • Szanowni Państwo,

            w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta", która miała swój finał w piątek, 25 października br.

            Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

            DO AKCJI „SZKOŁA PAMIĘTA” PRZYŁĄCZYŁO SIĘ PRAWIE 1,3 MLN UCZNIÓW ORAZ 108 TYS. NAUCZYCIELI. OTRZYMALIŚMY W SUMIE 11 208 ZGŁOSZEŃ OD SZKÓŁ, PRZEDSZKOLI I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH.

            W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

            Łączę wyrazy szacunku

            Anna Ostrowska

            Rzecznik Prasowy MEN

            Dyplom_-_Szkola_pamieta.pdf

             

          • Pamiętać to nasz obowiązek

          • Nasza szkoła uczciła Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysta Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego tym samym przystępując do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Dla upamiętnienia tak ważnego wydarzenia, jakim było powrót Polski na mapę Europy i Świata po 123 –letniej niewoli uczniowie razem z panią Małgorzatą Duszkiewicz przenieśli nas w czasy jakże bolesne dla naszego kraju. Mottem akademii było hasło „Pamiętać to nasz obowiązek”. Uczniowie klas VI-VIII przybliżyli historię walk o suwerenność i niepodległość swoim młodszym kolegom i koleżankom. Akademia zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych.

          • Sukces naszego ucznia

          • Uczeń klasy V Radosław Leśniak przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc pt. „Maska – niejedną kryje tajemnicę”. Radek wykazał się bardzo dodrą znajomością literatury dziecięcej, wyobraźnią i zdolnością plastyczną – zajął III miejsce.  Podsumowanie konkursu odbyło w Szkole Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej. Gratulujemy tak wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

          • Wywiadówka

          • W dniu 13 listopada w godzinach 14.00 - 16.30 odbędzie się wywiadówka w formie indywidualnych rozmów z wychowawcą i nauczycielami.

          • Dorośli i Dzieciaki, pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki !!!

          • Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanej przez naszą szkołę zbiórce karmy i rzeczy przydatnych dla psów i kotów przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

            Do końca listopada zbieramy:
            - karmę (suchą i mokrą)
            - "przysmaki"
            - zabawki dla zwierząt
            - koce.

             

            Karmę oraz inne rzeczy prosimy przynosić do sali nr 1 lub kuchni.

            Nauczyciel koordynujący akcję : p.Lucyna Herchel-Bogdan.

             

             

          • Światełko pamięci


          • Zgodnie ze zwyczajem z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych uczniowie razem z panią Małgorzatą Duszkiewicz nauczycielką historii oddali cześć zmarłym w miejscach pamięci narodowej. Pamiętają nie tylko o swoich bliskich, ale także o żołnierzach, którzy oddali swoje życie abyśmy my mogli czuć się bezpiecznie. Żołnierze spoczywają w imiennych lub bezimiennych mogiłach na zachodzie Europy lub na " nieludzkiej ziemi' - odległych terenach Syberii. Dla nich zostało zapalone swiatełko pamięci, złożone kwiaty. Cześć ich pamięci.

          • Edukacja ekologiczna

          • Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji była zbiórka zużytego, przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego tzw. elektrośmieci, w ramach popularyzowania właściwego postępowania z odpadami komunalnymi. Aktywnie zachęcano uczniów i rodziców do tego szczytnego celu. Przeprowadzono jednorazową akcję zbierania elektrośmieci. Społeczność lokalna stanęła na wysokości zadania i pomogła w zbiórce sprzętu. Nad przebiegiem tego przedsięwzięcia czuwała p. Krystyna Łaszyca.

            Uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w prelekcji pt. „Nasze śmieci” przeprowadzonej przez pracownika MPGK w Mielecu pod hasłem „Jak świadomie segregować śmieci, aby Polska była czysta”. Informowano uczniów jak oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.  Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalami, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

            Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zalicza się zużyte baterie i akumulatory, a także zużyty sprzęt RTV i AGD tzw. elektroodpady.

            Celem prelekcji było wyrabiania nawyków poprawnego sortowania odpadów i ich przygotowania do dalszej obróbki oraz rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów.

             

             

          • Pasowanie na ucznia- w krainie Kredkolandii

          • Dzień 23 października 2019 roku był szczególnym dniem dla naszych pierwszoklasistów. W tym dniu odbyło się pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Czajkowej. Starsi uczniowie zaprosili naszych pierwszaków do królestwa Kredkolandii w której rządził król Kredkos ze swoją żoną. Przygotowali oni dla dzieci szereg zadań sprawdzających ich wiedzę i zdobyte umiejętności. Za każde zadanie dzieci otrzymywały kolorowe kredki. Nasze pierwszaki wykazywały się dużą znajomością z zakresu zasad ruchu drogowego oraz wiedzy przyrodniczej. Pięknie śpiewały i tańczyły a nawet ćwiczyły. Po tym jak wykonały zadania udowodniły, że są gotowe zostać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Aby tradycji stało się zadość, pani dyrektor Elżbieta Flis ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy i prezenty. Po uroczystości była chwila na pamiątkowe zdjęcia. Rodzice przygotowali również dla swoich pociech słodki poczęstunek, tak aby ten dzień zapadł na długo w ich pamięci.

          • Spotkanie z policjantką

          • W dniu 17 października w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Mielcu z uczniami klas V – VIII. Tematem przewodnim pogadanki było bezpieczeństwo na drogach i przepisy ruchu drogowego.

            Policjantka w sposób przystępny przypomniała podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

            Druga część spotkania dotyczyła odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne np. kradzieże, a także przestępstwa w Internecie takie jak: zastraszanie, wyśmiewanie, dręczenie. Uczniowie dowiedzieli się również gdzie można się zwrócić w przypadku, gdy sami doświadczą przemocy.

            Dalsza część prelekcji dotyczyła skutków zażywania dopalaczy i nieodwracalnych zmian, jakie powodują one w psychice i całym organizmie człowieka.

             

          • Konkurs wiedzy o policji i bezpieczeństwie w ruchu drogowym

          • W tym roku przypada 100 rocznica powołania Policji Państwowej. W związku  z tym 17 października w  naszej szkole  odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o policji i bezpieczeństwie w ruchu drogowym pod nazwą „Razem bezpiecznie na drodze – sprawdź swoją wiedzę na 100 rocznicę powołania Policji Państwowej”. Największą ilość punktów uzyskał uczeń klasy V Radosław Leśniak i tym samym zapewnił sobie udział w finale powiatowym tego konkursu.

            Do konkursu przygotowywała ucznia p. Krystyna Łaszyca.

          • Odkrywanie historii - przeszłość naszą chlubą

          • Uczniowie klas starszych z naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu „Legiony” w Kinie Galaktyka w reżyserii Dariusz Grajewskiego. Jest to wspaniałe przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń, o których uczą się na lekcjach historii. „Legiony" ukazują etapy formowania oddziału polskich żołnierzy. Ich marzenia o wolnej Polsce były silniejsze niż śmierć. Ukazanie atmosfery walki i determinacji, jaka panowała w szeregach legionistów było wyzwaniem dla reżysera i aktorów. Przedstawienie obrazu autentycznej bitwy wywarło ogromne wrażenie na uczniach.

            Oprócz filmu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wystawy rzeźb autorstwa Józefa Pałaca. Tematem ekspozycji była osoba Jezusa w różnych interpretacjach: rzeźby, płaskorzeźby, piety. Zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia nowej ekspozycji dotyczącej Roku Moniuszkowskiego. Wróciliśmy pełni wrażeń do szkoły.

            Wyjazd zorganizowała p. Małgorzata Duszkiewicz wraz z p. Wiesławą Mrozik i p. Lucyną Herchel-Bogdan.

          • "W krainie czekolady" - wycieczka do Rzeszowa

          • W dniu 17 października 2019 roku, klasy 0-III naszej szkoły, były na wycieczce w Fabryce Czekolady, która mieści się w Rzeszowie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w których odlewały własną tabliczkę czekolady, malowały czekoladą na kartkach papieru. Uczestniczyły w części edukacyjnej, gdzie poznały historię powstania czekolady. Na koniec każde dziecko otrzymało „Dyplom Małego Czekoladnika” i mogły się pobawić w krainie czekoladowej zabawy. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone, ponieważ aktywnie spędziły ten czas.

          • Uroczystość otwarcia i poświęcenia wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Czajkowej

          • Dnia 15 października 2019 r. miała miejsce uroczystość otwarcia i poświęcenia wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Czajkowej.

            Koszt inwestycji to 670 525,89 zł. Boisko sportowe zostało dofinansowane przez Ministra Sportu i Turystyki ze Środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

            Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Tuszów Narodowy Panem Andrzejem Głazem. Następnie ks. Stanisław Rząd proboszcz z parafii Jaślany wraz z ks. Krzysztofem Sudołem proboszczem parafii Sarnów poświęcili boisko wielofunkcyjne, bieżnie oraz siłownię terenową. Po uroczystym otwarciu odbyła się część artystyczna, w której uczniowie ukazali jak ważny w życiu człowieka jest sport i zdrowe odżywianie. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście rozegrali towarzyski mecz w piłkę nożną wraz z uczniami naszej szkoły.

            Dzień ten również w naszej szkole był dniem zdrowej żywności „Zdrowo jem, więcej wiem” Uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali zdrowe przekąski. Kreatywność dzieci i rodziców była bardzo duża od sałatki owocowej, szaszłyczków do pociągu z kolorowej papryczki. Po uroczystościach dzieci z apetytem zjadły przygotowane przez siebie smakołyki. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że sport i prawidłowe nawyki żywieniowe wpływają na prawidłowy rozwój dzieci.

          • Warsztaty edukacyjne

          • 06.09.2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III z pracownicami MPGK w Mielcu. Celem spotkania było przypomnienie i wdrożenie dzieci do dbania o środowisko naturalne poprzez systematyczne segregowanie śmieci w naszych domach. Na koniec spotkania, odbył się konkurs dla uczniów, polegający na właściwym posegregowaniu odpadów do odpowiednich worków. Spotkanie zakończyło się słodkim upominkiem dla wszystkich uczniów.

          • Zbiórka materiałów opatrunkowych dla szpitali w Zambii.

          •  

             

            Nasza szkoła włączyła się 

            w diecezjalną akcję "Misja opatrunek dla Zambii" 

            Zbieramy bandaże zwykłe i elastyczne 10 -15 cm szerokości, plastry, kompresy, gazę, rękawiczki jednorazowe. Zebrane dary zostaną przesłane do szpitala im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Lusace i Misyjnego szpitala w Katondwe w Zambii.

             

            Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę szlachetną pomoc.

             

            W naszej szkole dary można przynosić do 8 listopada 2019r. 

            Uczniowie przyniesione materiały opatrunkowe dają swoim wychowawcom.

            Koordynatorem akcji jest Samorząd Uczniowski 

             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 4 października był Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła kolejny raz brała udział w tej popularyzującej znajomość tabliczki mnożenia akcji. W tym dniu Komisja Egzaminacyjna w skład, której wchodzili uczniowie klasy piątej sprawdzała znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia. Do egzaminu przystąpili nie tylko uczniowie, ale również rodzice i pracownicy szkoły.

            Wszystkim, którzy uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia gratulujemy.

          • Wycieczka do Huty Komorowskiej

          • Z 0kazji ogłoszenia października przez papieża Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego uczniowie naszej szkoły odwiedzili Hutę Komorowską. W dniu 2 października 2019 r. udaliśmy się do miejsca jedynego w naszej diecezji -miejsca urodzin Kardynała Adama Kozłowieckiego. W Hucie Komorowskiej znajduje się Muzeum poświęcone osobie, która podbiła Afrykę realizując Przykazanie Miłości. Dawna oficyna dworska mieści wiele pamiątek po wielkim misjonarzu. Uczniowie mogli zobaczyć wiele pamiątek ekrany dotykowe, piramidy holograficzne. Prezentowane były także filmy dotyczące postaci, która poświęciła prawie całe życie na pomocy innym. Kardynał Adam Kozłowiecki spędził na misjach 61 lat. Kardynał należał do zakonu jezuitów jak obecny papież Franciszek. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie spędzili mile czas przy ognisku i smacznych kiełbaskach. Nad przebiegiem wycieczki czuwała Małgorzata Duszkiewicz, opiekę sprawowali ks. Krzysztof Sudoł, który był dobrym duchem wycieczki, pani dyrektor Elżbieta Flis oraz pani Agata Burda-Rusin. Nasza szkoła włącza się w akcję "Misja opatrunek Zambii". Ta działalność charytatywna uczy pomagać innym oraz kształtuje ideę wolontariatu. Odpowiadamy na wezwanie Papieża Franciszka "wstańcie z kanapy”, pomagajcie innym, otwórzcie swoje serca idąc za mottem Kardynała Kozłowieckiego "Serce bez granic" 

          • Lekcja historii

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w lekcji historii w Gminnej Bibliotece w Tuszowie Narodowym. Pani Renata Paterak opowiadała o strasznych dniach września 1939r. Napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę rozpoczęła II wojnę światową. Drugi agresor Rosja Sowiecka dokonała agresji 17 września 1939r. Nasz kraj został znowu podzielony dokonał się kolejny rozbiór Polski. Po zakończonej prelekcji uczniom został zaprezentowany film poświęcony wielkiemu człowiekowi Ziemi Tuszowskiej Premierowi Gen. Władysławowi Sikorskiemu. Biblioteka mieści się w budynku, gdzie urodził się generał, znajdują się liczne pamiątki, które uczniowie mieli okazję zobaczyć. Uczniom towarzyszyły opiekunowie Małgorzata Duszkiewicz oraz Lucyna Herchel-Bogdan