• Zaelektryzowani

          • 29 maja odwiedzili nas panowie z grupy Zaelektryzowani.

            Na pokazach eksperymentów siedzieliśmy jak... zaelektryzowani. Choć atmosfera nie była napięta, woda w szklance już tak. Nie obyło się też bez ulatniających się gazów i wybuchów...

            Dziękujemy naszym Gościom za spotkanie pełne wrażeń. 

          • Uroczystość nadania imienia szkole

          • 18 maja – 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły została wybrana na dzień, w którym Szkoła Podstawowa w Czajkowej świętowała przyjęcie imienia Jana Pawła II na swojego patrona.

            Uroczystość rozpoczęła się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sarnowie. Mszy świętej przewodniczył biskup diecezji sandomierskiej – Krzysztof Nitkiewicz. Mszę koncelebrowali księża Krzysztof Sudoł, proboszcz parafii w Sarnowie, Damian Zieliński – dyrektor Augustianum (Diecezjalnego Ośrodka Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej) oraz Stanisław Rząd, proboszcz parafii w Jaślanach. W liturgię włączyli się również przedstawiciele czajkowskiej szkoły – nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Biskup Nitkiewicz skierował do społeczności szkolnej słowa uznania za wybór na patrona Świętego Jana Pawła II. Mówił także o powinnościach, jakie od tej pory będą spoczywać na wszystkich, którym Papież Polak będzie patronować. Przypomniał słowa Jana Pawła II o miłości do ojczyzny oraz poszanowaniu wspólnych wartości jak miłość, wiara i godność drugiego człowieka. Podczas mszy miało miejsce poświęcenie sztandaru, który następnie został przewieziony do szkoły, gdzie odbyła się druga część uroczystości. 

            Głównym punktem spotkania było włączenie sztandaru w poczet sztandarów szkół gminy Tuszów Narodowy. Tym samym szkoła w Czajkowej jako ostatnia placówka oświaty w gminie przyjęła imię patrona. Rewers sztandaru ma na czerwonym tle przedstawionego orła ze złotymi koroną oraz szponami. Awers na kremowym tle ukazuje wizerunek Świętego Jana Pawła II, wokół którego widnieją słowa: Bóg, honor, ojczyzna, nauka. Dyrektor szkoły, Elżbieta Flis, przyjmując sztandar, zapewniła: „Chcemy być wierni nauczaniu [Jana Pawła II], chcemy słowa wcielać w czyny” oraz zobowiązała się do strzeżenia jego honoru. Nauczyciele, uczniowie oraz rodzice ślubowali wypełnianie postawionych im zadań, dbanie o dobre imię szkoły oraz swojego patrona. 

            Wkrótce po ślubowaniu nadszedł czas na przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy. Podkreślił radość z faktu, iż Szkoła Podstawowa w Czajkowej zdecydowała się na to, by reprezentowała ją postać Jana Pawła II. Zaznaczył również, że jeszcze pani Józefa Flis, będąca niegdyś dyrektorem tej szkoły, mama obecnej dyrektor Elżbiety Flis, pragnęła, by jej szkole patronował właśnie Papież Polak.Następnie głos zabrali przedstawiciele władz. Nie obyło się bez wspomnień, bowiem wielu z obecnych dobrze pamięta czasy pontyfikatu Jana Pawła II, a nawet euforię towarzyszącą informacji, że Polak został wybrany na następcę Świętego Piotra.

            Zwieńczeniem uroczystości był montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Czajkowej. Wedle wielokrotnie powtarzanej prośby papieża: „Przestańcie mi klaskać, zacznijcie mnie słuchać” skupiono się nie na postaci patrona, lecz na nauce, którą nam przekazywał. Scenki odegrane przez dzieci przedstawiały sytuacje z życia szkoły, z którymi mogli utożsamić się zarówno najmłodsi (ściąganie na sprawdzianie, kłótnia na boisku…), jak i ich rodzice (nieprzespane noce, niezrozumienie wymagań edukacyjnych) oraz nauczyciele (niechęć do przygotowań, które mogłyby nie zostać docenione przez uczniów; pomoc uczniom mającym trudności w nauce itp.). W każdej ze scen pojawiał się uczeń odgrywający rolę papieża – przypominał słowa pozostawione niegdyś przez Jana Pawła II, m.in. „Miłość nie zna granic – rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie, i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej”, czy też „Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! […]”. Było to przypomnienie najważniejszych wartości, które cała czajkowska społeczność szkolna pragnie pielęgnować: miłości, uczciwości, dobra, szacunku, nauki, rodziny, prawdy, pokoju. Za część artystyczną odpowiedzialne były panie: Anna Róża Płatek (autorka scenariusza), Marzena Barszcz (oprawa muzyczna) oraz Agata Burda-Rusin (przygotowanie tańca zaprezentowanego przez najmłodsze uczennice).

            Od teraz co roku maj będzie okazją do wspomnienia minionej uroczystości oraz do świętowania kolejnych rocznic. Będzie to też przypomnienie tego, co najważniejsze – by kroczyć drogą wyznaczoną przez patrona szkoły, Świętego Jana Pawła II. Jak mawiał sam Papież: „Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Już teraz nadszedł czas działania!”.

            Anna Róża Płatek

          • Zaproszenie na uroczystość nadania imienia szkole

          • Wszystkich sympatyków naszej szkoły oraz mieszkańców zapraszamy na 18 maja na uroczystość nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole. Wszystkie szczegóły na plakacie.

            Program uroczystości

            godz. 10: msza święta w kościele w Sarnowie

            godz. 11: akademia w Szkole Podstawowej w Czajkowej

          • Konkurs gminny

          • 28 kwietnia odbył się organizowany przez naszą szkołę konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Łącznie do konkursu „Z Duchem Twoim” przystąpiło 35 uczniów ze szkół gminy Tuszów Narodowy.

            Najpierw uczestnicy obu grup wiekowych (młodsi z kl. I–IV oraz starsi z kl. V–VIII) otrzymali test dot. życia Karola Wojtyły. Do trudniejszych zapytań należało m.in. rozpoznanie słów nazywających spotkanie następcy św. Piotra z wiernymi (siejstabankiet, czy może audiencja?) lub znaczków przedstawiających wizerunek papieża (papalia / papaja pana cotta / papardelle – to tak podobnie brzmi...).

            Następnie w II etapie konkursu starsi uczniowie zmierzyli się z pytaniami dot. wybranych utworów poetyckich papieża Polaka. Czym są okiście? Do kogo podmiot liryczny zwracał się w wierszu Dzieci? – to tylko niektóre z zagadnień, nad którymi głowili się uczestnicy.

            Na podstawie zdobytych punktów wyróżnienia otrzymali:

            1) w kategorii uczniów młodszych:

            • laureaci: Aleksander Hyjek (Czajkowa), Zuzanna Guła (Tuszów Narodowy), Mateusz Staśto (Borki Nizińskie), Emilia Mickiewicz (Malinie);
            • finaliści: Maja Łanucha, Karol Kozak (Malinie), Magdalena Bieniek, Anna Tyniec (Tuszów Narodowy);

            2) w kategorii uczniów starszych:

            • laureaci: Jan Białek (Jaślany), Zuzanna Tarapata, Julia Świątek (Tuszów Narodowy);
            • finaliści: Julia Krakowska (Jaślany) Michał Babula, Aleksandra Kasprzak (Tuszów Narodowy), Mikołaj Otfinowski (Borki Nizińskie)

            Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania. Doceniamy ich odwagę oraz to, że poświęcili swój wolny czas na przygotowanie się do konkursu.

            Serdecznie dziękujemy członkiniom komisji, paniom Małgorzacie Duszkiewicz, Beacie Gajdek, Krystynie Karkoszy, Joannie Misiak, Katarzynie Nowak oraz Małgorzacie Tyniec, które tego dnia towarzyszyły uczniom oraz podjęły się poprawy prac.

            Szczegółowe zestawienie wyników dostępne są w protokole z konkursu (załącznik).

            Liczymy na ponowne spotkanie za rok, do zobaczenia!

            Anna Róża Płatek, organizator konkursu

          • MALI KUCHARZE

          •  

                9 maja 2023r. uczniowie klas 0 – III, udali się na wycieczkę do "Padwianki" w Padwi Narodowej. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą w pizzeri oraz ze sposobem przygotowania pizzy, a także uwrażliwienie dzieci na kulturalne zachowanie się w miejscu publicznym. Po krótkim instruktażu, dzieci zabrały się do robienia swoich własnych pizz. Dzieci wałkowały ciasto, smarowały je sosem, układały wędlinę i posypywały serem. Wielką atrakcją dla dzieci, było własnoręczne wkładanie pizzy do pieca. Wszystkie wypieki były doskonałe. Dzieci jadły z apetytem, przygotowane przez siebie pizze. Później nastąpiła wesoła zabawa przy muzyce, którą zorganizowały panie pracujące w "Padwiance". Były tańce, zabawy ruchowe, przebieranki, konkursy z nagrodami. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły bogatsze o nową wiedzę i nowe doświadczenia.

            Marzena Barszcz, organizator wycieczki.

          • AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • W tym roku akademię poświęconą upamiętnieniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie z klasy III i I pod opieką Pani Elżbiety Konefał. W montażu słowno-muzycznym zawarto wiele pięknych  pieśni i wierszy dzięki, którym uczestnicy mogli poczuć patriotycznego ducha. Najmłodsi przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Czajkowej wspaniale upamiętnili ważne wydarzenie w losach naszego narodu.

          • SPOTKANIE Z PILOTEM

          •  

             

                     W dniu 20.04.23r. do naszej szkoły przybył wyjątkowy gość – pilot śmigłowca Black Howk, pan Jacek Gnyp, który reprezentował firmę PZL Mielec- A Sikorsky Company. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 0- III. Dzięki panu Jackowi dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, aby zostać pilotem, ile godzin w powietrzu spędza pilot, jak wygląda ubranie pilota, jaki był jego najtrudniejszy lot, jakie zadania wykonuje śmigłowiec itp. W trakcie spotkania uczniowie zadawali pytania, na które pan pilot w ciekawy sposób odpowiadał. Na zakończenie spotkania uczniowie pokolorowali obrazki samolotów i śmigłowców jakie produkowane są w PZL Mielec i otrzymali drobne upominki od firmy. Dziękujemy za zorganizowanie spotkania pani Monice Tomasik.

                    Być może któryś z uczniów rozbudzi w sobie zamiłowanie do lotnictwa?

          • Dzień Ziemi

          •  

            Święto Dnia Ziemi obchodziliśmy w naszej szkole 24 kwietnia 2023. Uczniowie siali i sadzili kwiaty i warzywa do przygotowanych doniczek. Zorganizowaliśmy także sprzątanie terenu naszej miejscowości. Uczniowie zostali zaopatrzeni w worki. Nastąpiło także segregowanie śmieci. Dzieci obejrzały także film o pięknej błękitnej planecie – naszej ukochanej Ziemi.

          • DZIEŃ OTWARTY W ZST

          • 21 kwietnia uczniowie klasy VIII brali udział w spotkaniu informacyjnym w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, gdzie zapoznali się z ofertą edukacyjną i zapleczem dydaktycznym szkoły. Nauczyciele i uczniowie ZST zaprezentowali ósmoklasistom dobrze wyposażone pracownie i sale lekcyjne. Szczególne zainteresowanie naszych uczniów wzbudziły klasopracownia lotnicza, projektowania maszyn i urządzeń oraz imponująca hala sportowa.

          • Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

          •  

            Teatr Maska  w Rzeszowie odwiedzili uczniowie klas 0 – III szkoły podstawowej w Czajkowej. Obejrzeli spektakl pt. “Czterej muzykanci z Bremy“. Nie zabrakło  wspaniałych wrażeń. Obcowanie ze sztuką i zobaczenie prawdziwego teatru na żywo wprowadziło nasze dzieci w dobry nastrój.  Wyjazd do teatru zorganizowała Krystyna Karkosza.

          • Wywiadówka

          • Zapraszamy rodziców na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 16.30.

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

          •  

            W dniu 27 marca 2023 roku w naszej  szkole odbył się etap gminny konkursu „Młodzież zapobiega pożarom" W turnieju wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy.

            Nasz uczeń Patryk Książek  zajął I miejsce w grupie wiekowej klas  I-IV i zakwalifikował się do kolejnego etapu, który odbędzie się w Mielcu. Naszą szkołę reprezentowali również uczniowie:

            Zuzanna Paterak

            Hubert Babiuch

            Radosław Leśniak

            Julia Mazepa

            Kluz Krystian

            Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

            Gratulujemy Patrykowi i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.

          • Wycieczka do Medyni Głogowskiej

          • Dnia 23.03.2023 klasy IV i V z naszej szkoły wraz ze szkołą w Jaślanach odwiedziły ośrodek garncarswta znajdujący się w Medyni Głogowskiej. Na samym początku grupa została oprowadozna po obiekcie, gdzie w teorii dowiedziała się o wyrobach z gliny oraz ciekawostek dotyczących historii tego miejsca. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, na których samodzielnie tworzyli swoje małe dzieła oraz z pomocą pracowników ośrodka wspólnie tworzyli wyroby z gliny, m.in. wazony, miseczki czy tez kubeczki. Po wykonaniu swojej pracy każdy uczestnik zabrał swoje małe rękodzieło do domu. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i wzbogacili swoją wiedzę w zakresie wyrobów z gliny. Organizatorem wycieczki była pani Małgorzata Duszkiewicz.

          • Powitanie wiosny- szkolny ,, Mam Talent"

          • Dnia 22.03.2023 dzień po kalendarzowej wiośnie Samorząd Uczniowski zorganizował szkolny przegląd talentów. Przed tym jednak odbyła się prezentacja strojów uczniów. Przebrania były naprawdę bardzo kreatywne, oryginalne i pomysłowe. Następnie nadszedł czas na pokaz umiejętności. Klasy ,,0"- VIII zaprezentowały swoje talenty. Były one bardzo różne począwszy od wspiałego tańca, śpiewu, gry na instrumencie muzycznym, a także pokazie sztuk walki- karate. Jury wyłoniło troje zwycięzców. Następnie odbył się pokaz gimnastyki artystycznej, m.in. ćwiczenia na drążku, równoważni, układ ćwiczeń wolnych, skok przez kozła oraz przez skrzynię. Zwięczeniem całego wydarzenia była prezentacja dziewczyn z klasy VI, które zaprezentowały układ ćwiczeń. Ich piramidy zrobiły duże wrażenie na uczniach. 

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Zapobiegajmy Pożarom"

          •  

             14 marca w Urzędzie Gminy Tuszów Narodowy odbyło się wręczenie nagród, laureatom gminnego finału Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom", organizowanego przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednym z laureatów był uczeń naszej szkoły Karol Dudzik z klasy IV.

            W dniu 15 marca 2023 roku w  Powiatowym Zespole Placówek  Szkolno-Wychowawczych Mielcu odbyło się podsumowanie etapu powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom" w którym Karol Dudzik  za swoją pracę plastyczną został laureatem, otrzymując dyplom i nagrody rzeczowe. Wręczenia nagród dokonali zaproszeni goście  w osobach: poseł na sejm RP Krystyna Skowrońska, komendant powiatowy PSP w Mielcu bryg. Łukasz Kapinos, starosta powiatowy Stanisław Lonczak, przewodniczący rady powiatu Marek Paprocki, z-ca prezydenta miasta Mielca Adrianna Miłoś, burmistrz Przecławia Renata Siembab, prezes zarządu powiatowego ZOSP RP Franciszek Augustyn. Gratulujemy Karolowi i życzymy dalszych sukcesów.