• Konkurs Recytatorski pt.” Jan Paweł II w sercach dzieci ‘’

          • W dzień urodzin Ojca Św. Jana Pawła  II miał miejsce w naszej szkole Konkurs Recytatorski pt.” Jan Paweł II w sercach dzieci ‘’dla klas I – III z terenu Gminy Tuszów Narodowy.

            Dzieci słowami poetów sławiły postać Jana Pawła II.

            Nagrody otrzymali:

            Maja Łanucha, Anna Trela ze ZS Malinie

            Marlena Czekaj i Zuzanna Guła ze SP Tuszów Narodowy 

            Filip Trela ze SP Czajkowa.

            Wyróżnienia przyznano Mikołajowi Szymańskiemu i Dorocie Guła ze SP Tuszów Narodowy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Konkurs zorganizowała Krystyna Karkosza.

          • Najlepszą formą przyswajania wiedzy są doświadczenia.

          • Dnia 18 maja 2022 uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w pokazach fizycznych na Politechnice Rzeszowskiej. Tematyką spotkania były: mechanika, elektromagnetyzm, ciśnienie i akustyka. Pokazywane były zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Dzięki pokazom z fizyki, które zostały zaprezentowane z użyciem specjalistycznej aparatury i z humorem, uczniowie pogłębili świadomość jej użyteczności i powiązań z życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów.

             

          • Gminny Konkurs Literacki ph. „Spacer po lekturach obowiązujących do egzaminu po klasie ósmej”.

          • W dniu 11 maja 2022 roku Szkoła Podstawowa w Czajkowej zorganizowała Gminny Konkurs Literacki ph. „Spacer po lekturach obowiązujących do egzaminu po klasie ósmej”.

            Uczniowie mieli za zadanie w II etapie konkursu rozwiązać 12 krzyżówek, w których hasła były związane z treścią lektur do egzaminu.

            Do konkursu przystąpiły trzy szkoły: SP Czajkowa, SP Borki Nizińskie, i ZS Malinie po dwoje uczniów wyłonionych w I etapie konkursu z każdej szkoły.

            Rozwiązywanie krzyżówek trwało od 9:00 do 11.00. Następnie komisja w składzie: Wiesława Mrozik, Ewa Krępa i Elżbieta Cygan sprawdziła prace i obliczyła punkty.

            Laureatami konkursu zostali uczniowie:

            Igor Dudzik – SP Czajkowa

            Wiktoria Stala – SP Czajkowa

            Ameli Sowa – ZS Malinie

            Anna Pietryka –  ZS Malinie

            Finalistami zostali:

            Katarzyna Bik – SP Borki Nizińskie

            Magdalena Lubacz – SP Borki Nizińskie

            Gratulujemy wszystkim finalistom i laureatom. Konkurs opracowała i przeprowadziła nauczycielka języka polskiego pani mgr Wiesława Mrozik.

          • Zajęcia profilaktyczne

          • Dnia 17 maja w klasie VII zawitał pan Leszek Piasecki z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Mielcu. Spotkanie dotyczyło uzależnień w młodym wieku i o tym jak substancje np. w papierosach, narkotykach i alkoholu wpływają na nasze życie. Uczniowie z wielką ciekawością słuchali pana Leszka. Wytłumaczył jakie są skutki używania narkotyków, papierosów czy alkoholu. By urozmaicić spotkanie pan Leszek przeprowadził doświadczenie, które pokazywało jak bardzo papierosy szkodzą naszym płucom. Uczniowie dowiedzieli się jak groźne substancje zawierają papierosy. To spotkanie uczniowie powinni zapamiętać do końca życia i wyciągnąć z niego wnioski.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji na całym świecie prowadzone są różnorodne akcje promujące postawy proekologiczne. Uczniowie klasy siódmej naszej szkoły przygotowali montaż słowno – muzyczny mający na celu uwrażliwienie społeczności szkolnej na zagrożenia, jakie dotykają naszą planetę. Młodzi aktorzy wcielając się w role Ziemi, przyrody, zwierząt i roślin apelowali o dbałość o czystość środowiska: lasów, rzek i powietrza.

            Następnie przedstawiciele poszczególnych klas wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością tej dziedziny. Pierwsze miejsce uzyskali uczniowie kl. VIII – w kategorii klas IV – VIII i uczniowie klasy III – w kategorii klas I – III.

            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

          • Nasze sukcesy

          •  

            W dniu 4 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Jaślanach odbyły się Gminne Eliminacje OTWP ,, Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nasz uczeń Dawid Paterak zajął I miejsce w grupie wiekowej klas  V-VIII i zakwalifikował się do kolejnego etapu, który odbędzie się w Mielcu. Naszą szkołę reprezentowali również uczniowie:

            W grupie wiekowej I-IV – Patryk Książek

            W grupie wiekowej V-VIII – Julia Mazepa, Radoslaw Leśniak, Karol Jędrzejowski.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody z rąk Wójta Gminy Tuszów Narodowy Andrzeja Głaz oraz Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Piotra Hyjka.

            W Gminnym  Konkursie plastycznym   ,, Młodzież Zapobiega Pożarom”,  nasza uczennica Julia Mazepa zajęła I miejsce .

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

          • Wywiadówka

          • Zapraszamy rodziców na wywiadówkę w dniu 06.04.2022r. (środa) godz. 16.30 podczas, której odbędzie się szkolenie pt: „Jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym podejmowanym przez dzieci i młodzież?”. Szkolenie poprowadzi Pan Leszek Piasecki - Dyrektor NZOZ Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Mielcu. Po szkoleniu zapraszamy na  spotkania z wychowawcami.

          • Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

          •  

            29 marca 2022 roku dzieci z klas 0-III wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Celem wycieczki było poznawanie walorów turystycznych i kulturowych regionu podkarpackiego oraz podkreślenie roli skansenów, jako elementu dziedzictwa kulturowego. Dzieci  miały  możliwość zwiedzania  dawnych chłopskich chat, budynków gospodarczych. Zobaczenia  sprzętów jakimi posługiwali się ludzie w dawnych czasach. Wielką atrakcją było spotkać wiejskie zwierzęta: gęsi, koguta czy perliczki, spacerujące po wiejskiej zagrodzie. Podczas zwiedzania dzieci zapoznały się z tradycjami wielkanocnymi w kulturze ludowej na  naszym terenie. Na koniec dzieci z klas II i III uczestniczyły w warsztatach pt. „Gdy w Kwietną Niedzielę... – tradycje wielkanocne” -gdzie  dowiedziały się  jakich składników należy użyć, by podczas gotowania jaja przybrały bajeczne kolory oraz  ozdabiały pisanki metodą skrobania. Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach „Malowany konik – świat drewnianych zabawek”.  Podczas zabaw i gier dzieci poznawały różnorodne zabawki drewniane. Nauczyły się dawnych wyliczanek, piosenek i rymowanek. Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele wzruszeń i rozbudziła ciekawość dzieci.  Była okazją do konfrontacji tradycji z teraźniejszością - jak wyglądał kiedyś świąteczny stół i koszyk ze święconką, a jak prezentują się obecnie.

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny - 21 Marca

          • Tegoroczne powitanie wiosny było wesołe i głośne. Dzieci z klas 0 -III naszej szkoły   jak tradycja każe wykonały kukłę złej zimy czyli Marzannę i wrzuciły ją do naszej rzeczki Babulówki aby szybko odpłynęła  do morza i nastała  wiosna. Następnie wykonywały w grupach piękne postacie pani wiosny, które ozdobiły korytarze  naszej szkoły aby wszystkim przypominać, że wiosna już nadeszła. Dzieci z klas starszych powitały wiosnę na boisku sportowym poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Dziewczynki dla zgłodniałych sportowców przygotowały własnoręcznie zrobione pizze, oraz sałatki owocowe. Wszyscy miło i wesoło spędzili ten dzień.

          • Wyjazd na lodowisko

          • Uczniowie klasy IV, V, VIII SP Czajkowa w dniu 10 marca br. wyjechali na lodowisko do Dębicy wraz z wychowawcami. Na lodowisku jeździli przez godzinę zegarową. Dla większości uczniów nie był to pierwszy wyjazd ale byli i tacy, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z lodową taflą lodowiska. Nowicjuszom w nauce jazdy na łyżwach  pomagały zaprzyjaźnione „pingwiny”. 

          • Pomoc dla Ukrainy

          • Szkoła Podstawowa w Czajkowej włącza się w akcję pomocy Ukrainie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Tuszowie Narodowym. Przy wejściu do szkoły dostępne będzie pudełko, do którego można wrzucać rzeczy z poniższej listy.

            Zbieramy:

            • artykuły spożywcze długoterminowe np. konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach
            • kosmetyki i chemia- mydło, szampon, żele pod prysznic, kremy, szczoteczki i pasta do zębów, podpaski, tampony, wkładki higieniczne
            • artykuły dla dzieci- pieluchy, mokre chusteczki, kaszki błyskawiczne, art. spożywcze dedykowane dzieciom,
            • środki opatrunkowe- gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe
            • ręczniki, pościel, koce
            • latarki, powerbanki, baterie

             

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Uczniowie klasy 0 wykonali zadanie z modułu III "Kochamy babcie i dziadków"- wspólnie przygotowaliśmy laurki wraz z życzeniami oraz portrety babci i dziadków tym samym okazując szacunek i empatię osobom starszym. Rozwijaliśmy poczucie estetyki i talenty.

          • Jasełka

          • Osiemnastego stycznia br. uczniowie naszej szkoły zagrali przedstawienie jasełkowe pt. „Witaj Jezu” dla społeczności naszej szkoły. Inscenizacja ta składała się z kilku scen. Młodzi aktorzy wcielili się m.in. w role: diabła, śmierci, Heroda, Trzech Króli, generała. W roli głównej wystąpiła Maryja z Józefem i Dzieciątkiem. Do Jezusa po kolędzie przybyli m.in.: Marysia Sierotka, dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Czerwony Kapturek i niedźwiedź.

          • Kiermasz Świąteczny

          • W dniu 19 grudnia 2021r przy Kosciele Parafialnym w Sarnowie odbył się kiermasz świąteczny, zorganizowany przez naszą szkołe. W czasie kiermaszu można było nabyć, bombki  stroiki i inne ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu oraz wspomogli naszą akcję  – serdecznie dziękujemy! 

          • Mikołajki

          • Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia szkołę w Czajkowej odwiedził Św. Mikołaj. Zanim jednak przyszedł dzieci z klas 0-III wysłuchały opowieści o Świętym Mikołaju z Miry. Kiedy nieoczekiwanie na korytarzu rozległ się dzwonek dzieci zaczęły podskakiwać z radości. Św. Mikołaj został gorąco przywitany przez dzieci wierszami i  piosenkami.  Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty wręczone każdemu dziecku przez Mikołaja.

                                                                                                                                     M. Barszcz

          • Nasze sukcesy

          •  

             Nasi uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach organizowanych przez GOK w Grochowem 

            W konkursie fotograficznym  NAJPIĘKNIEJSZY JESIENNY PEJZAŻ GMINY TUSZÓW NARODOWY W OBIEKTYWIE Smartfona  nagrodę otrzymała Julia Mazepa w kat.  uczniów klas VII-VIII za zdjęcia – „Samotny buk”, „Jesienny promyk”, „Początek jesieni”.

            2 grudnia 2021 roku  odbyła się XVIII edycja Gminnego Konkursu Wiersza Religijnego dla Dzieci ph. „Pytała myszka Świętego Franciszka, którędy droga do Pana Boga?”

             Nagrodę otrzymał Aleksander Hyjek z oddziału przedszkolnego

            Wyróżnienie Wiktoria Piechota z klasy III.

             Na scenie zaprezentowali się również Gabriela Trela, Zuzanna Paterak, Filip Trela. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • Zbiórka charytatywna

          • Organizujemy zbiórkę dla małych pacjentów Oddziału Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowi

            Zbiórka trwa od 29.11 do 3.12 2021

            Ze względu na to, że jest to oddział wysokiego ryzyka, zbierane są tylko nowe rzeczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 0-18 lat

            - puzzle-klocki,

            -patyczki kreatywne,

            - gry planszowe, gry logiczne, gry karciane

            - kostki Rubika w opakowaniu, szachy/warcaby/domino

            - książki,

            - zabawki ( nie pluszowe)

            - kosmetyki,

            - zestawy kreatywne ( bez dodatku substancji chemicznych)

            - różnego rodzaju kolorowanki,

            - zeszyty, bloki rysunkowe, techniczne, kredki, pisaki, farby i inne materiały papierowe

            - mile widziane słodycze,

            - pulsoksymetry (urządzenie do mierzenia pulsu i saturacji krwi)